wtorek, 16 marzec 2021 19:54

Dlaczego warto suplementować kolagen?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kolagen na stawy Kolagen na stawy Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Polacy bardzo chętnie sięgają po różnego rodzaju suplementy diety, których zadaniem jest wsparcie organizmu w walce z różnego rodzaju problemami, a także poprawienie jego odporności czy kondycji.

 

Jednym z chętniej wybieranych produktów tego typu są suplementy zawierające kolagen. Dostępny jest on w różnej formie, dlatego suplementacja kolagenu może przebiegać w takiej formie, jaka najbardziej odpowiada danej osobie. Czym właściwie jest kolagen i czy faktycznie warto sięgać po suplementy go zawierające?

Kolagen, co to takiego?

Kolagen jest substancją, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Odpowiedzialna jest między innymi za sprężystość i ładny wygląd skóry, a także jest jednym z głównych budulców tkanki łącznej (chrząstek). Jednak z czasem ilość kolagenu w organizmie zmniejsza się, co może skutkować nie tylko większą ilością zmarszczek na twarzy. Mogą pojawić się także problemy ze stawami – ich ruchomością i elastycznością. Dlatego też wiele osób decyduje się na suplementację kolagenu. Zazwyczaj różnego rodzaju preparaty zawierają kolagen rybi, który jest bardzo zbliżony składem do tego, który znajduje się w ludzkim organizmie. Tak jak to zostało wspomniane wyżej, preparaty te mają różne formy. Do najchętniej wybieranych zalicza się kolagen w tabletkach i kolagen w kapsułkach.

Na co mogą pomóc suplementy diety zawierające kolagen?

Naturalny kolagen z czasem zmniejsza swoją ilość w organizmie i nie jest produkowany. Skutkiem tego pojawiają się problemy zdrowotne. Suplementy diety zawierające tą substancję polecane są przede wszystkim dla osób, które odczuwają dolegliwości związane z układem kostno-stawowymKolagen na stawy zwiększa ruchomość stawów i poprawia elastyczność chrząstki. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że należy przyjmować go regularnie przez dłuższy czas, aby faktycznie odczuć efekty.

Suplementy diety z kolagenem będą też korzystnie wpływać na wygląd i elastyczność skóry.

Czym się kierować wybierając kolagen dla siebie?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie opinie są o danej firmie i samym produkcie. Wybierać tylko te suplementy, które pochodzą ze sprawdzonych, bezpiecznych źródeł. Warto też sprawdzić, jaka jest faktyczna zawartość kolagenu w wybranym preparacie i jakie są substancje wspomagające.

Dobrze jest też sprawdzić dawkowanie preparatu, a także jego cenę. Kolejną kwestią jest jego forma np. czy jest to produkt do picia, czy też ma formę tabletek lub kapsułek i wybrać taka, która jest najwygodniejsza do codziennego stosowania.