Do niedawna uznawano, że miażdżycy nie da się cofnąć. Dziś już wiemy, że możliwości leczenia farmakologicznego tego schorzenia są daleko dalej posunięte niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Jakie są szanse na cofnięcie miażdżycy?
Co to jest miażdżyca?
Miażdżyca powstaje, gdy zwężają się tętnice, a w miejscach zwężeń odkładają się tłuszcze. Powstają w ten sposób tak zwane blaszki miażdżycowe. Głównym winowajcą otłuszczenia wewnętrznych części tętnic jest oczywiście cholesterol, spożywany przez nas w pożywieniu. Z miażdżycą zmagają się zwykle osoby, które cierpią również na nadwagę, doświadczają dużej dawki stresu w życiu, a także osoby niestroniące od używek, niewysypiające się oraz te, które mają inne choroby towarzyszące. Należy do nich nadciśnienie tętnicze, a także cukrzyca. Niektórzy lekarze POZ Kraków twierdzą, że miażdżyca połączona z nadciśnieniem i cukrzycą to demoniczna triada dzisiejszych czasów.
Jak wykryć miażdżycę?
Miażdżyca przez długi czas nie daje o sobie znać. Najczęściej symptomy pojawiają się dopiero w okolicach 50-tego roku życia, gdy światło tętnic jest już zwężone w zaawansowanym stopniu. Niestety, często na cofnięcie miażdżycy jest już dość późno. Podstawowe badanie, które należy sobie okresowo wykonywać to USG Dopplera. Skierowanie na to badanie wystawi nam lekarz POZ Kraków po tym, jak zgłosimy się do niego na wywiad w związku z naszymi obserwacjami i dolegliwościami. Badanie to może wskazać nam, czy miażdżyca rozwinęła się w naczyniach i w tętnicach przepływających w okolicach serca, kończyn oraz szyi. Niestety, nie można wykryć w ten sposób miażdżycy rozwijającej się w okolicach mózgu, bo kości czaszki uniemożliwiają przepływ fal ultradźwiękowych.
Badaniami wspierającymi w diagnostyce miażdżycy jest oznaczenie poziomu cholesterolu, a także EKG i test wytrzymałościowy. Lekarze zlecają często również wykonanie lipidogramu.
Leczenie miażdżycy
Żadna z metod leczenia miażdżycy nie będzie skuteczna, jeśli nie wdrożymy jednocześnie zdrowego stylu życia. Uprawianie sportu, zdrowa dieta oraz unikanie sytuacji stresujących zdecydowanie pomogą w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników badań. W leczeniu miażdżycy korzysta się przede wszystkim ze statyn i fibratów. Podaje się również kwas acetylosalicylowy. Leki tego typu obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zapychaniu się żył i tętnic. Gdy choroba jest zaawansowana, zakłada się stenty, wykonuje angioplastykę lub zakłada się by-passy. Są to zabiegi inwazyjne, wykonywane pod znieczuleniem ogólnym.