wtorek, 11 czerwiec 2024 14:20

Zarzuty korupcyjne dla rektorów uczelni wyższych w kilku miastach w tym w Częstochowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zarzuty korupcyjne w Częstochowie Zarzuty korupcyjne w Częstochowie Zdjęcie redakcyjne

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch rektorów uczelni prywatnych oraz byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie. Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy korupcji na uczelniach wyższych.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zarzuty postawiono rektorom uczelni wyższych?
  • Które uczelnie są zaangażowane w sprawę korupcyjną?
  • Jakie środki zapobiegawcze zastosowano wobec podejrzanych?
  • Jaki jest cel śledztwa prowadzonego przez CBA?

Zatrzymania i zarzuty

Funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania dwóch rektorów uczelni prywatnych w Koninie i Szczecinie oraz byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie. Śledztwo obejmuje działalność zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie przyjmowali korzyści majątkowe i osobiste w zamian za wystawianie dokumentów ukończenia studiów oraz dyplomów MBA. Dyplomy te uprawniają do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Środki zapobiegawcze

Wobec jednego z podejrzanych, Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami. Wobec pozostałych podejrzanych Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora wobec byłego rektora i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy.

Dalsze kroki

Wobec drugiego podejrzanego, który zmienił swoje stanowisko procesowe, Sąd zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł. To trzecia realizacja procesowa w postępowaniu prowadzonym przez funkcjonariuszy CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. Zebrano obszerny materiał dowodowy, a planowane są kolejne działania.

źródło: Radio Jura