piątek, 14 czerwiec 2024 16:44

Rośnie popularność plaż nudystów w woj. śląskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rośnie popularność plaż nudystów w woj. śląskim Rośnie popularność plaż nudystów w woj. śląskim Fot: pixabay

W województwie śląskim fani naturyzmu mają coraz więcej możliwości, choć wciąż nieoficjalnych, do korzystania z plaż dla nudystów. W regionie istnieje kilka popularnych miejsc, które przyciągają miłośników opalania nago, a perspektywy na oficjalne plaże naturystyczne są coraz bardziej realne.

Czego się dowiesz:

  • Gdzie znajdują się oficjalne plaże naturystyczne w Polsce?
  • Jakie nieoficjalne miejsca dla naturystów istnieją w woj. śląskim?
  • Co mówi Grzegorz Kozakiewicz o przyszłości plaż naturystycznych?
  • Jakie są perspektywy na oficjalne uznanie plaż naturystycznych w woj. śląskim?
  • Jakie kroki należy podjąć, aby stworzyć oficjalną plażę naturystyczną?

Oficjalne plaże naturystyczne w Polsce

W Polsce istnieją trzy oficjalne plaże naturystyczne nad Bałtykiem, zlokalizowane w Stogach (Gdańsk), Grzybowie koło Kołobrzegu oraz Łebie. Plaża w Łebie, otwarta w 2017 roku, została uruchomiona z dużą fetą, z udziałem władz miasta.

„Cieszymy się bardzo, że Łeba myśli przyszłościowo i odważyła się na wyznaczenie takiego odcinka na plaży zachodniej dla osób chcących opalać się nago. Liczymy na to, że teraz za Łebą inne miejscowości nadmorskie nad Polskim wybrzeżem zdecydują się na ten krok” – mówi Grzegorz Kozakiewicz, koordynator projektu „Znakujemy polskie plaże”.

Nieoficjalne miejsca w woj. śląskim

W województwie śląskim naturyści korzystają z kilku nieoficjalnych miejsc. Popularne są plaże nad Pogorią IV w Dąbrowie Górniczej, w Świerklańcu oraz w okolicach Czechowic-Dziedzic. Istnieje także Centrum Naturystyczne Cezar w Bielsku-Białej, które jest jednym z nielicznych oficjalnych miejsc dla naturystów w regionie.

„W Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów UE, tego typu plaże są wciąż nieoficjalne. Wszyscy wiedzą, gdzie są, często są akceptowane przez lokalne samorządy, ale są to jednak wciąż plaże na 'dziko'” – informuje Peter Rijnvis, prezes Federacji Naturystów Polskich.

Perspektywy na przyszłość

Aby stworzyć oficjalną plażę naturystyczną, konieczne jest porozumienie się z władzami miasta. Federacja Naturystów Polskich (FNP) jest gotowa wspierać takie inicjatywy, oferując pomoc w procesie formalnym. Popularna plaża naturystyczna nad Zalewem Sulejowskim pokazuje, że możliwe jest osiągnięcie sukcesu w tworzeniu bezpiecznych i akceptowanych miejsc dla naturystów.

Rośnie zainteresowanie naturyzmem w woj. śląskim, a lokalne społeczności naturystów liczą na oficjalne uznanie ich plaż. Współpraca z władzami miasta i lokalnymi samorządami może otworzyć nowe możliwości dla miłośników opalania nago.

źródło: Nasze Miasto