środa, 24 kwiecień 2024 15:45

Oszustwo na notariusza w Częstochowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Oszustwo na notariusza w Częstochowie Oszustwo na notariusza w Częstochowie fot: pixabay

Częstochowska policja opublikowała wizerunek kobiety podejrzanej o próbę oszustwa 77-letniego mieszkańca Częstochowy metodą "na notariusza". Do zdarzenia doszło 24 stycznia 2024 roku. Śledczy proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości kobiety.

Czego się dowiesz:

  • Jakiego rodzaju oszustwa dokonała podejrzana kobieta w Częstochowie?
  • Jakie działania podjęła policja w odpowiedzi na zgłoszone oszustwo?
  • Jakie są związki między oszustwem w Częstochowie a przestępstwem w Bytomiu
  • Jakie szczegóły zidentyfikował monitoring miejski dotyczące podejrzanej kobiety?
  • Jakie są możliwości dla świadków, aby przyczynić się do ustalenia tożsamości kobiety?

Szczegóły oszustwa

Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Okulickiego, kiedy to 77-latek otrzymał telefon od osoby podającej się za lekarza. Rozmówca poinformował seniora o konieczności zakupu drogiego leku dla jego syna, który rzekomo trafił do szpitala z powodu zakażenia COVID-19. Mężczyzna, wierząc w słowa oszusta, zgodził się przekazać 70 tys. zł na lek. Po około godzinie do jego mieszkania wkroczyła kobieta twierdząca, że jest notariuszem i przybyła po pieniądze.

"W toku prowadzonych czynności ustalono, że w dniu 21.11.2023 roku w Bytomiu nieznany sprawca podając się za lekarza, oszukał kobietę na kwotę 10.500 złotych. Z poczynionych ustaleń wynika, że wizerunek kobiety, który zarejestrowały kamery monitoringu, odpowiada tej samej osobie, która w dniu 24.01.2024 roku w Częstochowie usiłowała dokonać oszustwa metodą na notariuszkę. W związku z powyższym publikujemy wizerunek kobiety." — Aspirant sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy KMP w Częstochowie.

Konfrontacja i interwencja świadków

Gdy 77-latek poprosił kobietę o okazanie dokumentu tożsamości, ta zaczęła się nerwowo zachowywać i próbowała opuścić mieszkanie. Doszło do szarpaniny, podczas której kobieta zaatakowała mężczyznę, drapiąc go i gryząc w rękę. Dzięki interwencji sąsiadów, którzy usłyszeli hałas, senior odzyskał reklamówkę z pieniędzmi, a kobieta uciekła z miejsca zdarzenia.

Podobieństwo do innego przestępstwa

Aspirant sztabowy Barbara Poznańska, oficer prasowy KMP w Częstochowie, poinformowała, że kobieta ta mogła również oszukać mieszkankę Bytomia na kwotę 10.500 zł, podając się za lekarza. Monitoring miejski zarejestrował wizerunek kobiety, który odpowiada opisowi podejrzanej.

Policja apeluje do wszystkich, którzy mogą rozpoznać kobietę na opublikowanym wizerunku lub posiadają jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia jej tożsamości, o kontakt. Gwarantowana jest anonimowość.

źródło:zycieczestochowy.pl