środa, 03 lipiec 2024 16:53

Epidemia salmonelli w częstochowskich przedszkolach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Salmonella w Częstochowie Salmonella w Częstochowie Zdjęcie redakcyjne

W dwóch przedszkolach w Częstochowie doszło do wybuchu epidemii salmonelli, co skutkowało hospitalizacją czworga dzieci. Sanepid potwierdził zakażenie u 59 dzieci oraz dwóch pracowników placówek.

Czego się dowiesz:

  • Ile dzieci i pracowników przedszkola w Częstochowie uzyskało pozytywne wyniki na obecność salmonelli?
  • Jakie działania podejmuje częstochowski sanepid w odpowiedzi na wybuch epidemii?
  • Jakie są ogólne ryzyka zakażeń pokarmowych w miesiącach letnich według GIS?
  • Jakie objawy towarzyszą zakażeniu salmonellą?
  • Jak długo mogą się rozwijać objawy zakażenia pokarmowego po spożyciu skażonej żywności?

Potwierdzenie przypadków i reakcja sanepidu

Zakażenie salmonellą zostało potwierdzone w wyniku badań przeprowadzonych wśród dzieci i personelu dwóch częstochowskich przedszkoli. Jak informuje Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, na obecną chwilę zbadano już 121 osób, a analiza kolejnych próbek wciąż trwa. Z czworga hospitalizowanych dzieci, trójka została już wypisana do domu, jedno nadal pozostaje w szpitalu.

Ostrzeżenia GIS i ryzyko zakażeń

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed wzrostem ryzyka zakażeń pokarmowych w miesiącach letnich, spowodowanym łatwiejszym psuciem się żywności oraz funkcjonowaniem sezonowych punktów gastronomicznych. Zakażenia Salmonella, E. coli oraz wirusami są szczególnie częste w tym okresie, a ryzyko związane jest także z podróżami do krajów o niższych standardach higienicznych.

Częstochowski sanepid kontynuuje śledztwo w sprawie źródła zakażeń i podejmuje działania mające na celu zapobieganie dalszym przypadkom. Rodzice dzieci uczęszczających do zakażonych przedszkoli są informowani o sytuacji i środkach ostrożności.

źródło: Życie Częstochowy