Czego się dowiesz:
- Jakie działania podjęła Straż Miejska w Częstochowie wobec hulajnóg elektrycznych?
- Jakie są koszty usunięcia i przechowania hulajnogi?
- Na jakiej podstawie prawnej Straż Miejska usuwa hulajnogi?
- Co skłoniło Straż Miejską do podjęcia interwencji?
Interwencje straży miejskiej
W związku z narastającą liczbą zgłoszeń dotyczących hulajnóg elektrycznych porzucanych w miejscach publicznych, Straż Miejska w Częstochowie postanowiła wprowadzić konkretne środki zaradcze. Hulajnogi pozostawiane w sposób blokujący przejścia dla pieszych, chodniki, a także te znajdujące się w pasie drogowym, będą natychmiast usuwane. Zasady te dotyczą zarówno prywatnych właścicieli, jak i firm wypożyczających hulajnogi, które mają obowiązek monitorować ich użytkowanie.
„Zareagowaliśmy na liczne skargi mieszkańców. Sytuacja stawała się coraz bardziej uciążliwa, a apele nie przynosiły oczekiwanych rezultatów” – podkreśla komendant Straży Miejskiej w Częstochowie. Interwencje te mają na celu poprawę porządku i bezpieczeństwa na ulicach miasta.
Koszty i regulacje
Usuwanie hulajnóg opiera się na przepisach wynikających z artykułu 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym, który pozwala na odholowanie pojazdów pozostawionych w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie zagrażają one bezpieczeństwu. W przypadku hulajnóg elektrycznych, każda interwencja będzie obciążona konkretnymi kosztami. Jednorazowe usunięcie hulajnogi to wydatek 166 zł, a każda doba przechowywania jej na parkingu to dodatkowe 32 zł. Koszty te będą musieli pokryć właściciele pojazdów, zarówno prywatni użytkownicy, jak i operatorzy systemów wypożyczalni hulajnóg.
„Nasze działania są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i mają na celu zapewnienie porządku publicznego” – wyjaśnia przedstawiciel Straży Miejskiej.
Konsekwencje dla użytkowników hulajnóg
Działania Straży Miejskiej mają także na celu zwrócenie uwagi na potrzebę odpowiedzialnego korzystania z hulajnóg elektrycznych. Nieprawidłowe parkowanie hulajnóg, zwłaszcza w centralnych częściach miasta, staje się coraz poważniejszym problemem. Straż Miejska podkreśla, że operatorzy systemów wypożyczalni zostali poinformowani o konieczności lepszego monitorowania swoich pojazdów, a wszelkie koszty związane z usunięciem nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg będą przenoszone na ich właścicieli.
Przypomina się użytkownikom hulajnóg o konieczności parkowania ich w wyznaczonych miejscach, aby uniknąć dodatkowych kosztów i utrudnień dla innych mieszkańców.
źródło: Życie Częstochowy