poniedziałek, 15 kwiecień 2024 15:24

Częstochowa rusza z akcją. Tysiące ton niebezpiecznych odpadów wreszcie usunięte

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Utylizacja odpadów w Częstochowie Utylizacja odpadów w Częstochowie fot: pixabay

Częstochowa staje przed poważnym wyzwaniem ekologicznym. W mieście rozpoczęto wywózkę nielegalnie składowanych odpadów, które zagrażają bezpieczeństwu lokalnych mieszkańców oraz środowiska. W hali przy ulicy Filomatów, nieopodal Urzędu Skarbowego, odkryto około sześć tysięcy ton niebezpiecznych substancji.

 

Czego się dowiesz

  • Jakie niebezpieczne substancje zostały odkryte w hali przy ulicy Filomatów w Częstochowie?
  • Ile odpadów udało się dotąd usunąć z odkrytych sześciu tysięcy ton?
  • Jakie są koszty i źródła finansowania procesu wywozki nielegalnych odpadów w Częstochowie?
  • Jakie działania prawne podjęto przeciwko tzw. mafii śmieciowej w związku z nielegalnym składowaniem odpadów?
  • Jaki jest wpływ tych działań na bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców i środowisko?

Niebezpieczne substancje tuż przy domach

Odkrycie miało miejsce w 2018 roku, gdy zauważono wyciekanie podejrzanej substancji spod bram hali. Szybko przeprowadzone badania wykazały, że wewnątrz znajdują się mauzery i metalowe beczki z niebezpiecznymi chemikaliami, w tym „wodami czerwonymi” – odpadami po produkcji trotylu.

Wywózka odpadów to dopiero początek

Do tej pory udało się usunąć jedynie 116 ton z sześciu tysięcy ton zgromadzonych odpadów. Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie, podkreślił, że choć proces wywozki się rozpoczął, to co zrobiono do tej pory, to zaledwie „kropla w morzu” potrzeb. Cała operacja, zabezpieczona przez firmy wyłonione w przetargu, jest finansowo wspierana przez Państwowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a jej całkowity koszt może wynieść blisko 20 milionów złotych.

"To na razie kropla w morzu potrzeb, jeśli chodzi o pojemność tej hali." - Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Walka z mafią śmieciową trwa

Proces wywozki towarzyszy śledztwo w sprawie tak zwanej mafii śmieciowej, która stoi za nielegalnym składowaniem odpadów. Postępowanie obejmuje aktem oskarżenia kilkadziesiąt osób, na które nałożono łącznie 200 zarzutów. To element szerszej walki z przestępczością ekologiczną, która dąży do eliminacji nie tylko skutków, ale i przyczyn tego typu zagrożeń dla środowiska i zdrowia publicznego.

źródło: tvn24.pl