poniedziałek, 19 czerwiec 2023 14:01

Plastikowe czy metalowe – jakie oprawki wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oprawki do okularów oprawki do okularów mat. prasowe

Posiadanie wady wzroku wiąże się z koniecznością codziennego noszenia okularów. Aby korzystanie z nich było komfortowe, a same okulary służyły nam długo i dobrze, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor i kształt, ale przede wszystkim na materiał, z którego zostały wykonane. Do najczęściej wybieranych oprawek należą te wyprodukowane z plastiku i oprawki metalowe. Sprawdźmy, czym charakteryzują się oba typy oprawek i który z nich opłaca się wybrać!

 

Oprawki plastikowe. Poznaj ich zalety i wady!

Oprawki plastikowe są doceniane przez swoich użytkowników przede wszystkim za lekkość. Pozytywnie wpływa ona na komfort noszenia sprawiając, że z czasem, kiedy już przyzwyczaimy się do noszenia okularów, stają się one praktycznie niewyczuwalne na nosie. Oprawki plastikowe są dostępne w różnych kształtach, a także występują w bardzo szerokim i zróżnicowanym wyborze kolorystycznym, co pozwala na zakup oprawek, które idealnie pasują do naszego kształtu twarzy, oprawy oczu, a także osobistych preferencji.

Współczesne oprawki plastikowe są produkowane z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne tworzyw sztucznych, których zastosowanie gwarantuje im wysoką trwałość. Ważne jednak, aby zainwestować w wysokiej jakości oprawki, gdyż tylko takie nie ulegną szybkiemu zużyciu podczas codziennego użytkowania. Istotny jest tu nie tylko atrakcyjny design oprawek, ale przede wszystkim wysoka jakość wykonania oraz trwałość zastosowanego do ich stworzenia plastiku.

Korzystając z oprawek plastikowych należy uważać, aby ich nie uszkodzić. Kiedy zdejmiemy je z nosa, warto umieścić okulary w dedykowanym do ich przechowywania futerale. Nie należy także wrzucać okularów do torebki czy plecaka bez futerału – takie postępowanie sprawi, że zarówno na powierzchni oprawek, jak i na szkłach szybko pojawią się nieestetyczne rysy.

Oprawki metalowe. Czym różnią się od plastikowych?

Drugim, popularnym materiałem, z którego wytwarzane są oprawki, jest metal. Oprawki wykonuje się z różnych jego rodzajów – m. in. z aluminium, stali nierdzewnej, tytanu, niklu, a także ze złota i srebra. Wykorzystywane są także stopy różnych metali.

Oprawki metalowe są cienkie i lekkie, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Wszystko zależy jednak o wyboru konkretnego materiału, z którego wykonane zostały oprawki. Jeśli poszukujemy lekkich i praktycznie niewyczuwalnych okularów, wybierzmy oprawki z magnezu, który jest najlżejszym metalem. Jeśli natomiast nasz tryb życia wymaga okularów szczególnie odpornych na uszkodzenia, postawmy na oprawki tytanowe – jest to jeden z najsolidniejszych metali.

Pewnym mankamentem oprawek metalowych jest dość ograniczony wybór kolorystyczny. Oprawki metalowe są dostępne w kilku, raczej stonowanych kolorach. Jeśli chodzi natomiast o kształty, także nie oferują tak szerokiego i zróżnicowanego wyboru, co oprawki plastikowe. Ich zaletą okaże się jednak możliwość idealnego dopasowania do kształtu nosa, co zapewnia regulacja na mostku, której z kolei pozbawione są oprawki plastikowe.