Najlepszą opcją jest stosowanie narzędzi jednorazowych, ale część salonów decyduje się na korzystanie z akcesoriów wielokrotnego użytku. Cążki, nożyczki, pęsety i inne narzędzia muszą być jałowe, czyli pozbawione bakterii, wirusów i grzybów. Aby skutecznie wyjałowić przedmioty, które mają styczność z wieloma klientami, można wybrać jedną z kilku metod sterylizacji: gazową, plazmową, parową lub autoklaw kosmetyczny. Która z nich jest najskuteczniejsza?
Sterylizacja gazowa
Gazami używanymi do pozbycia się z akcesoriów różnych drobnoustrojów, są najczęściej tlenek etylenu lub formaldehyd. Narzędzia są sterylizowane w pakietach, ponieważ gaz przenika przez tworzywa sztuczne i skutecznie wyjaławia zamknięte wewnątrz przedmioty. Sterylizację gazem można wykonać w niskiej temperaturze, ale zarówno formaldehyd, jak i tlenek etylenu są toksyczne dla ludzi. Procesu tego nie da się przeprowadzić na zapleczu salonu, ponieważ wyjaławianie narzędzi gazami wymaga precyzyjnych, kontrolowanych warunków.
Sterylizacja plazmowa
Podobnie jak sterylizację z użyciem gazów, można ją wykonać w temperaturze poniżej 100 st. C. Wyjaławianie odbywa się dzięki połączeniu nadtlenku wodoru z plazmą, która wytwarza się pomiędzy elektrodami urządzenia. Przedmioty sterylizowane plazmowo są gotowe do użycia od razu po zakończeniu pracy urządzenia. Nie ma potrzeby suszenia lub odgazowywania narzędzi.
Sterylizacja gorącym powietrzem
Czynnikiem sterylizującym jest gorące powietrze, osiągające temperaturę nawet 180 st. C. Powietrze swobodnie krąży wewnątrz emitującego je urządzenia i niszczy drobnoustroje znajdujące się na narzędziach. Sterylizacja gorącym powietrzem powoli odchodzi do lamusa ze względu na niską skuteczność i długi czas potrzebny na dokładne wyjałowienie przedmiotów. Ponadto nie wszystkie narzędzia mogą być poddawane działaniu tak wysokiej temperatury w obawie przed zniszczeniem.
Sterylizacja parą wodną
Wyjaławianie narzędzi z użyciem autoklawu to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda sterylizacji. Czynnikiem biobójczym jest para wodna pod ciśnieniem powyżej 1 bar podgrzana do temperatury 121 st. C lub 134 st. C. Cały proces trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Autoklaw kosmetyczny (https://mimari.com.pl/pl/c/Autoklawy/57) cechuje się najwyższą skutecznością spośród metod sterylizacji narzędzi w salonie beauty. Samo urządzenie nie zajmuje wiele miejsca, a jego kształt i kolor można dobrać do wystroju gabinetu, dzięki czemu autoklaw będzie dodatkową dekoracją salonu.