poniedziałek, 29 listopad 2021 15:40

Prześcieradło z mikrofibry czy. Bawełny? Jaka jest różnica?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
mikrofibra mikrofibra pixabay

Dobra pościel jest niezbędna, jeśli chodzi o komfortowy sen. Prześcieradła nie tylko wpływają na komfort, ale także chronią pościel przed plamami czy zużyciem.

Dwa popularne rodzaje pościeli to bawełna i mikrofibra. Bawełna to naturalne włókno pozyskiwane z roślin bawełny, natomiast mikrofibra składa się z materiałów syntetycznych, takich jak poliester lub nylon.

Czym się wyróżniają prześcieradła bawełniane?

Bawełna to trwałe włókno pozyskiwane z roślin bawełny. Cywilizacje zbierały i wykorzystywały bawełnę od tysięcy lat i nawet dzisiaj jest to jedna z najpopularniejszych tkanin.

Bawełna jest bardzo uniwersalnym materiałem. W zależności od tego, jak potraktowano bawełnę po zebraniu, może ona być miękka lub szorstka, a także wytrzymała lub słaba.

Najlepsze prześcieradła bawełniane mają zazwyczaj dłuższe zszywki, co oznacza, że ​​włókna bawełny są dłuższe i cieńsze, a jednocześnie nadal trwałe. Mając tak delikatną bawełnę, tkanina staje się bardziej miękka. Niektóre przykłady długich prześcieradeł bawełnianych obejmują bawełnę egipską. Tego rodzaju prześcieradła mają zazwyczaj większą liczbę nici, co oznacza, że ​​na centymetr kwadratowy materiału przypada więcej bawełny.

Tańsze bawełniane prześcieradła mają krótkie zszywki, a arkusze z krótkimi zszywkami są zazwyczaj szorstkie, drapiące i bardziej narażone na mechacenie. Bawełna o krótszych włóknach jest cieńsza i ma mniejszą liczbę nici niż bawełna o długich włóknach.

A może prześcieradła z mikrofibry?

Prześcieradła z mikrofibry składają się z drobno tkanych włókien wykonanych z pulpy drzewnej, poliestru lub polimerów nylonowych. Są niedrogie i miękkie, ale są trwalsze niż tradycyjne arkusze poliestrowe. Jako tkanina syntetyczna mikrofibra jest mniej podatna na marszczenie się lub kurczenie w porównaniu z całkowicie naturalnymi tkaninami, takimi jak bawełna.

Mikrowłókno mierzy się denierem lub grubością każdego włókna. Aby tkanina została uznana za mikrofibrę, musi mieć średnicę mniejszą niż 1 denier.

Splot mikrofibry wpływa na jej trwałość i jakość. Arkusze z mikrofibry o płaskim splocie są trwałe, odporne na plamy i odpychają wilgoć. I odwrotnie, prześcieradła z mikrofibry o splocie waflowym są bardzo chłonne i zatrzymują ciepło.

Mimo to spanie na mikrofibrze to ogólnie dobry wybór, jeśli chcesz mieć miękkie i gładkie prześcieradło, ale nie chcesz płacić wysokiej ceny. Dobrej jakości prześcieradła z mikrofibry o płaskim splocie dobrze sprawdzą się na dziecięcym łóżeczku.

Wybór między bawełną a mikrofibrą może być nieco trudny. Zalecamy rozważenie zalet i wad obu rodzajów arkuszy, ale także rozważenie ich w dotyku, trwałości i cenie.

Na www.bawelna-tkaniny.pl sprawdzisz bawełnę i mikrofibrę.