czwartek, 22 październik 2020 08:43

Miód z pasieki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
miód z polskiej pasieki miód z polskiej pasieki

Właściwości miodu doceniali już starożytni. Również dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie rozgrzewającej herbaty bez łyżeczki miodu czy świąt Bożego Narodzenia bez miodowych pierników.

 

Jednak miód to nie tylko pyszny, słodki smak. Ma on wiele cennych dla naszego zdrowia i urody właściwości. Dlaczego dokładnie warto włączyć miód do swojej diety? Skąd najlepiej kupować miód, by mieć pewność, że jest to produkt w pełni wartościowy?

Właściwości prozdrowotne miodu

Jak to zostało wspomniane, miód ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości wspomagające zdrowie. Stosuje się go również jako pomoc dla tradycyjnych terapii w niektórych chorobach. Przede wszystkim wspomaga leczenie przeziębienia, a także chorób gardła. Wskazuje się, że korzystnie wpływa na pracę mózgu oraz pomaga osobom, które mają problemy z zasypianiem. Korzystnie działa także na układ trawienny i krwionośny. Zawarte w nim substancje pomagają zwalczać choroby żołądka. Obniżają także ciśnienie i zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wskazuje się również na to, że miód ma silne właściwości antybakteryjne, przez co ułatwia walkę z różnego rodzaju zakażeniami oraz stanami zapalnymi. Substancje w nim zawarte przyrównywane są bowiem do naturalnych antybiotyków. Miód korzystnie wpływa także na stan skóry. Jest wsparciem m.in. przy trudno gojących się ranach. Przyśpiesza ich leczenie.

Właściwości kosmetyczne miodu

Miód jest także bardzo często składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Dzieje się tak ze względu na szereg substancji odżywczych w nim zawartych, które pozwalają zadbać odpowiednio o stan skóry. Wśród wielu czynników, jakie znajdują się w miodzie wystarczy wymienić witaminy z grupy B, witaminę A oraz szereg mikro i makroelementów. Miód korzystnie wpływa na gojenie się ran, a także zapobiega tworzeniu się bliznowców. Polecany jest także do pielęgnacji skóry trądzikowej. Jeżeli chcesz wykorzystać jego właściwości, możesz wybrać gotowe kosmetyki drogeryjne lub przygotować samodzielnie domowe mieszanki. Możesz go wykorzystać między innymi do maseczek na twarz, a także okładów na włosy i suchą skórę. Sprawdzi się także jako baza do różnego rodzaju peelingów.

Gdzie kupować miód?

W sklepach można znaleźć różne rodzaje miodu – akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, leśny, spadziowy… Wybór jest naprawdę ogromny. Są też produkty pszczele takie jak propolis, pyłek czy mleczko pszczele. Najważniejsze jest to, aby zwrócić uwagę na to, czy miód jest naturalny czy sztuczny. Produkty sztuczne należy omijać szerokim łukiem. Nie mają one odpowiedniego smaku, a co najważniejsze, nie mają takich właściwości, jakie ma produkt naturalny. Dobrze jest też zwrócić uwagę, skąd pochodzi produkt. Najlepiej postawić na miód z polskiej pasieki. Tego rodzaju produkty można kupić stacjonarnie w sklepach, a także bezpośrednio od pszczelarza. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup miodu przez internet. W sklepach internetowych jest duży wybór produktów pszczelich, mają one też bardzo przystępne ceny w porównaniu z ofertą stacjonarną.