Dziś jesteśmy niemalże uzależnieni od elektrycznych źródeł światła i to one wyznaczają nam nasz rytm dnia - możemy pracować po zmroku, co często dość mocno zaburza nasz naturalny rytm dobowy. Nie mniej jednak, praca przy elektrycznym oświetleniu jest dziś wszędzie spotykaną normą. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy, bez względu na to, w jakiej branży pracujemy.
Oświetlenie stanowiska pracy – dlaczego jest ono tak ważne?
Brak wystarczającej ilości światłą podczas pracy kojarzy nam się tylko i wyłącznie z psującym się wzrokiem. Ten popularny mit jest dość niebezpieczny, ponieważ realne zagrożenia wynikające z niewystarczającego oświetlenia miejsca pracy są znacznie bardzie daleko idące. Warto podkreślić, że stopień zagrożenia różni się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i oczywiście stanowiska. Żeby dokładnie zrozumieć dlaczego oświetlenie stanowiska pracy jest tak ważne, dobrze jest zacząć od tego, w jaki sposób działa ludzki mózg na natężenie oświetlenia. Otóż naturalnym odruchem ludzkiego organizmu jest to, że w trakcie zmroku ciało przechodzi w stan uśpienia, zaś w dzień jesteśmy najbardziej aktywni. Miliony lat ewolucji sprawiły, że kiedy do naszych oczu dociera coraz mniejsza ilość światła, to wówczas wytwarzana jest melatonina, która nazywana jest hormonem snu (to dzięki melaninie oczy nam się „kleją”). Wszystko to działało idealnie do czasu wynalezienia sztucznych źródeł światła. Dlatego też dziś, zbyt słabe oświetlenie w pracy może być przyczyną ospałości, apatii, chronicznego zmęczenia i rozkojarzenia. W przypadku pracy biurowej może skutkować to opóźnionymi deadline’ami, jednakże sytuacja robi się znacznie bardziej niebezpieczna, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie branże, w których pracownik na co dzień zmaga się z ciężką pracą fizyczną i otoczony jest ciężkimi maszynami. Wówczas rozkojarzenie, apatia i brak koncentracji mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia lub nawet życia.
Jak mierzyć oświetlenie na stanowiskach pracy?
Pomiary oświetlenia na stanowisku pracy powinny być przeprowadzane regularnie. Według ustawy, nie ma odgórnie nakazanej częstotliwości takich pomiarów, jednakże powinno się ją przeprowadzać po każdym remoncie, wymianie okien, czy instalacji oświetleniowej. Co więcej, pracodawca ma obowiązek wykonać takie badanie na wyraźną prośbę pracownika. Wówczas takie badanie natężenia światła odbywa się za pomocą luksometrów, czyli specjalistycznych urządzeń, które potrafią mierzyć ilość światła w danym miejscu. Warto podkreślić, że takie badanie musi być przeprowadzane przez wyspecjalizowaną grupę zawodowców, którzy mają do tego odpowiednie uprawnienia. Jeśli chodzi o pomiary oświetlenia Warszawa, to najbardziej rozchwytywaną firmą jest AXO24, ze względu na swoje bogate doświadczenie oraz atrakcyjne ceny.