niedziela, 22 styczeń 2023 17:11

Grzyby halucynogenne - ciekawe organizmy żywe, którym warto się przyjrzeć

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Grzyby halucynogenne - ciekawe organizmy żywe, którym warto się przyjrzeć Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Od wieków ludzie interesują się tym, co ich otacza na co dzień. Przyroda ożywiona czy też nieożywiona wciąż jest tym polem, na którym dość łatwo o różnego rodzaju zaskakujące odkrycia.

Zwłaszcza w przypadku roślin, czy też różnego typu grzybów, odkrycia takie mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na stan wiedzy o tych organizmach. W roślinach albo np. w grzybach halucynogennych mogą kryć się substancje, dzięki którym w przyszłości będzie można leczyć poważne schorzenia zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Grzybki halucynogenne zawierające psychoaktywne substancje chemiczne pojawiają się w wielu kulturach na różnych krańcach świata, a ich najwcześniejsze dzieje okrywa woal tajemnicy. Z pewnością warto więc wiedzieć więcej na temat, czym są magiczne grzybki i czy grzyby psylocybinowe występują, np. w naszym kraju. Taka wiedza na pewno nam nie zaszkodzi, a nasze horyzonty umysłowe poszerzą się o dodatkowe wiadomości.

Halucynki, czyli grzyby halucynogenne - co warto wiedzieć?

Warto tutaj podkreślić, że grzyby halucynogenne, powszechnie znane jako halucynki, były od wieków wykorzystywane przy okazji różnego rodzaju ceremonii o charakterze religijnym. Takie sytuacje miały miejsce z pewnością na Słowiańszczyźnie, Syberii, czy też terenach obecnej Ameryki Środkowej oraz Południowej. Co ciekawe: halucynki nie powodują uzależnienia fizycznego ani u zwierząt ani u ludzi. Z pewnością zawierają one substancje psychoaktywne, które mogą powodować zaburzenia percepcji, ale efekty spożycia grzybów psylocybinowych mogą być bardzo różne u różnych organizmów. Trzeba tutaj też podkreślić, że posiadanie grzybów psylocybinowych w Polsce jest nielegalne i wiąże się z potencjalną odpowiedzialnością karną. Po spożyciu grzybów nieznanego pochodzenia może dojść do poważnych zatruć czy też innych kłopotów ze zdrowiem. Oczywiście na temat grzybków halucynogennych narosło wiele mitów i półprawd, które nie mówią nam nic konkretnego o tych grzybach. Jeśli więc zależy nam na rzetelnej wiedzy, to z pewnością warto jej poszukać w specjalistycznych witrynach internetowych. Więcej na temat grzybów psylocybinowych dowiemy się na stronie sieciowej: www.golden teacher.pl.

Różne podejście do grzybów halucynogennych - ludzie znają je od stuleci

Korzystając z tego typu specjalistycznych stron w sieci, które są prowadzone przez prawdziwych profesjonalistów, możemy się dowiedzieć, że grzyby takie są obecnie badane pod kątem leczenia depresji albo zespołu stresu pourazowego, czyli tzw. PTSD. Oczywiście badania takie są wykonywane tylko w niektórych krajach i zasadniczo dotyczą mikrodawek substancji aktywnych, które są zawarte w grzybach tego typu. Należy do nich zaliczyć: psylocybinę, psylocynę, czy też np. baeocystynę i in. Pamiętajmy jednak, że tego typu badania odbywają się w warunkach klinicznych, które gwarantują pełne bezpieczeństwo tego typu działań. Wszystkie grzyby jakie jemy na co dzień są ciężkostrawne, a po zażyciu toksycznych substancji znajdujących się w grzybach nieznanego pochodzenia może dojść do poważnych zatruć a nawet zgonów. W Polsce częstą przyczyną śmierci wśród osób zbierających grzyby, są pomyłki dotyczące muchomora sromotnikowego. Po zażyciu grzybów tego gatunku, nawet w niewielkiej ilości, może dojść do zgonu. W przypadku wysokich dawek tego muchomora śmierć jest nieunikniona. W naszym kraju z grzybów halucynogennych występuje łysiczka lancetowata, której spożycie może wywołać halucynacje wzrokowe, itp. Należy jednak pamiętać, że nie wolno jej zbierać, bo to grozi odpowiedzialnością karną. Nawet grzyby, pod postacią grzybków halucynków, są interesującymi organizmami, którym z pewnością warto przyjrzeć się z bliska.