Często dostrzec je można w spoczynku, gdy osoba ma zamknięte usta. Wynika to z faktu, że na skutek braków zębów, zmienia się ułożenie warg i policzków. Osoby, które planują nosić protezę, zazwyczaj muszą podjąć decyzję - czy zdecydować się na protezę stałą, czy ruchomą.
Protetyka stała
Protetyka stała to uzupełnienia protetyczne, których się nie wyciąga. Do takich rozwiązań zaliczyć można:
- korony
Korona, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem na odbudowanie korony zęba pacjenta. Taką konstrukcję nakłada się na oszlifowany ząb. Najpierw jednak konieczne jest wykonanie precyzyjnego wycisku. Aby korona prezentowała się atrakcyjne, należy w precyzyjny sposób dobrać jej kolor, który musi być jak najbardziej zbliżony do koloru pozostałych zębów. U niektórych osób trzeba wzmocnić ząb, na którym zostanie zacementowana korona. W tym celu wykorzystuje się specjalne sztyfty.
- most
Most stosuje się przeważnie wtedy, gdy u pacjenta brakuje kilku zębów. W moście, do odbudowy braków, wykorzystuje się pozostałe zęby. Własne uzębienie pacjenta staje się wtedy uzębieniem filarowym. Sam most podzielony jest na przęsła oraz filary. Pierwszy element to po prostu korony zębowe. Aby konstrukcja była stabilna, łączy się je z filarami. Ów filary to z kolei przeważnie para koron zębowych, których funkcją jest wspieranie mostu międzyzębowego.
Mosty wykonuje się z różnych materiałów, przeważnie z ceramiki, kompozytu i akrylu. Ten ostatni materiał charakteryzuje się najmniejszą odpornością na uszkodzenia, stąd zazwyczaj stosuje się go w koronach tymczasowych. Takie akrylowe rozwiązania nosi się więc w oczekiwaniu na korony właściwe.
- licówki
Licówka ma formę cieniutkiego płatka, który przyklejony zostaje do zęba. Z pomocą tego rozwiązania można zatuszować defekty estetyczne. Nierzadko jest to alternatywa dla leczenia ortodontycznego (z pomocą licówek czasem maskuje się diastemę). Licówki są dobrym rozwiązaniem, gdy ząb zaczyna mieć nieatrakcyjny, poszarzały kolor na skutek przeprowadzonego wcześniej leczenia kanałowego. Co ważne, aby założyć licówkę, należy ząb wyleczyć, usunąć z niego osad oraz, jeśli jest to zalecane w konkretnym przypadku, wybielić go. Licówki to zdecydowanie najmniej inwazyjna odmiana protetyki stałej.
Protetyka ruchoma
Takie protezy zębowe pacjent może zakładać i zdejmować samodzielnie. Najczęściej te rozwiązanie wybiera się, gdy w uzębieniu występują pojedyncze braki w różnych miejscach lub po prostu następuje duży brak zębów. Stomatolog, na podstawie tego, jak rozległe są braki, podejmuje decyzję między protezami częściowymi a całkowitymi.
Proteza częściowa wypełnia jedynie puste miejsca po brakujących zębach. Mocuje się ją za pomocą klamer do własnych zębów pacjenta. Z kolei protezę całkowitą wykonuje się, gdy pacjent utracił wszystkie zęby. Część takiej konstrukcji imituje wygląd podniebienia i dziąsła. W przypadku protetyki ruchomej bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Takie protezy dobrze jest myć szczoteczką z miękkim włosiem. W razie wątpliwości dotyczących tego, w jaki sposób dbać o swoją protezę, warto zgłosić się po wskazówki do dentysty - zapraszamy na stronę https://przytobie.pl/.
Ważne, żeby w przypadku braku uzębienia nie zwlekać z wizytą u stomatologa protetyka. Na szczęście gabinety oferujące usługi z dziedziny protetyki znajdziemy zarówno w większych miastach, jak i nieco mniejszych miejscowościach, takich jak Piaseczno i Józefosław. Niekompletne uzębienie to nie tylko defekt estetyczny i utrudnione rozdrabnianie pokarmu. Brak zębów może prowadzić również do poważniejszych schorzeń, np. przemieszczania się i wysuwania uzębienia. W dodatku te zęby, na których wywierany jest silny nacisk, mogą ulec rozchwianiu. W efekcie, na skutek zwlekania z założeniem protezy, pojawić się może więcej braków w uzębieniu. Dobrze dobrana proteza nie powinna zwracać na siebie uwagi. Nowoczesne rozwiązania do złudzenia przypominają prawdziwe zęby, dzięki czemu pacjent czuje się komfortowo i odzyskuje pewność siebie.