Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 wrzesień 2020 08:31

Wazektomia - na czym polega zabieg?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wazektomia Wazektomia

Wazektomia to zabieg, który uznawany jest za metodę antykoncepcji dla mężczyzn. Jeśli jesteś pewien, że nie chcesz lub nie powinieneś (np. ze względów zdrowotnych) mieć dzieci, możesz rozważyć wykonanie tego zabiegu, który gwarantuje 99% skuteczności. 

 

Wazektomia - jak przebiega?

Jak przebiega wazektomia?

Dla kogo jest wazektomia?

Wazektomia - jak przebiega?

Wazektomia to prosty zabieg chirurgiczny. Nie wymaga on specjalnego przygotowania, choć oczywiście pacjenci rozważający poddanie się takiemu zabiegowi informowani są o zaleceniach przedoperacyjnych. Sam zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co w prawie 100% eliminuje możliwość zapłodnienia partnerki w trakcie stosunku. Sam zabieg nie jest jednak równoznaczny ze sterylizacją, z którą czasem bywa mylony, ponieważ drożność nasieniowodów po takim zabiegu można przywrócić, choć proces ten jest długotrwały i kosztowny. Więcej o zabiegu przeczytasz na https://medifem.pl/urologia/wazektomia-meska-antykoncepcja/

Operację tego typu można wykonać w gabinecie zabiegowym, niekoniecznie na sali operacyjnej. Zabieg przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, nie ma bowiem konieczności wprowadzania pacjenta w stan pełnej narkozy.

Jak przebiega wazektomia?

Wazektomia jest zabiegiem z zakresu urologii. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, w ramach którego nacina się skórę moszny w jednym lub dwóch miejscach. Dzięki temu można uwolnić nasieniowody. W kolejnym etapie zabiegu są one przecinane i podwiązywane, ewentualnie koagulowane. Po tej części zabiegu nasieniowody ponownie wsuwa się do moszny, a na koniec zakłada się szwy rozpuszczalne. Wazektomię można przeprowadzić również bez użycia skalpela. Skórę moszny rozsuwa się specjalnym narzędziem, dzięki czemu nie ma potrzeby jej rozcinania. W jednym i drugim przypadku pacjent do pełnej sprawności wraca kilka dni po zabiegu. Po zabiegu pacjentom przez kilka dni może towarzyszyć delikatny dyskomfort, z reguły nie mierzą się oni jednak z poważnym bólem, który wymagałby przyjmowania silnych leków. Sam zabieg przez większość pacjentów uznawany jest za bezbolesny. Trwa najczęściej kilkanaście minut. 

Dla kogo jest wazektomia?

O ile sam zabieg trwa bardzo krótko i jest raczej bezproblemowy, o tyle decyzję o jego wykonaniu należy gruntownie przemyśleć. Oczywiście istnieje możliwość odwrócenia skutków tego zabiegu (w USA rocznie wykonuje się przywrócenie płodności po wazektomii aż 5% pacjentów), natomiast jest to bardzo kosztowny proces. Decyzja o wykonaniu wazektomii powinna być więc podjęcia świadomie i dokładnie przemyślana. Jest to rozwiązanie dla mężczyzn, którzy są przekonani, że nie chcą posiadać dziecka. Powodów takiej decyzji może być wiele. Od czysto indywidualnych poglądów, przez problemy finansowe, po choroby dziedziczne, których nie chce się przekazać dziecku.