Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 wrzesień 2020 15:54

Uzależnienia mogą dotknąć każdego

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Superdetoks Superdetoks Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Nie jest regułą, że uzależnienia dotykają tylko osoby z nizin społecznych. Wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Możemy zasmakować w alkoholu, substancjach psychoaktywnych, narkotykach, czy nawet lekach – po prostu polubić efekty spożycia tych substancji.

 

  1. Spojrzenie społeczne na uzależnienia
  2. Kiedy powinno się zapalić czerwone światło?

Mówi się, że uzależnienie, to nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Charakteryzuje się on stałym lub okresowym przymusem wykonywania jakiejś czynności lub zażywania środków takich jak, nikotyna, alkohol, leki. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, rozróżnia się dwa rodzaje uzależnienia. Pierwszym z nich jest fizyczne. Wynika ono z silnej potrzeby zażywania jakiejś substancji. Co się dzieje, jeśli organizm jej nie dostaje? Mogą występować takie objawy, jak bóle, biegunki, uczucie zimna, wymioty, drżenie mięśni, czy nawet bezsenność. Gdzie się udać z takim problemem? Dobrym rozwiązaniem będzie ośrodek detoksykacji. Informacje o jednym z najbardziej polecanych znajdziecie tutaj: https://superdetoks.pl. Drugim rodzajem uzależnienia jest psychiczne. Mogą występować następujące zachowania: wzrost popędu związanego z wyszukiwaniem środka uzależniającego, wzrost tolerancji na jego działanie, kompulsywna konsumpcja kosztem swojego zdrowia i otoczenia, osłabienie woli, fizyczne wyniszczenie i wiele innych.

Spojrzenie społeczne na uzależnienia

Z pewnością spotykamy w swoim życiu wiele osób pijących alkohol, ale nie każda z tych osób jest uzależniona. Jak ludzie reagują na słowo „alkoholizm”? Różnie. Zależy też, kogo ten problem dotyczy. Można odnieść wrażenie, że w społeczeństwie panuje przyzwolenie na to, aby mężczyzna był uzależniony od alkoholu – to wydaje się dla wielu normalne. Z kolei, gdy problem zaczyna dotyczyć kobiet, to taka osoba zaczyna odpychać, budzić obrzydzenie. Problem ten porusza Inga Iwasiów w swoim tekście „Smaki i dotyki” – na jego podstawie powstał monodram. W główna bohaterkę wciela się aktorka szczecińskiego Teatru Współczesnego, Krystyna Maksymowicz. Podobnie jest z innymi uzależnieniami takimi, jak narkomania, czy lekomania. A jak jest z papierosami? Kiedyś można było się spotkać z absurdalnymi stwierdzeniami, że kobieta z papierosem wygląda seksownie.

Kiedy powinno się zapalić czerwone światło?

Wróćmy jeszcze na chwile do samego uzależnienia od alkoholu. Co powinno nas niepokoić? Kiedy powinno się zapalić czerwone światło? Na przykład stwierdzenie, że alkohol odpręża, redukuje napięcie i niepokój, zmniejsza poczucie winy, ośmiela. Niektórzy poszukują tez okazji do wypicia alkoholu w miejscach, gdzie nie powinno się tego robić. Przykładem jest praca.  W obu przydatkach potrzebna będzie klinika detoksykacji.