Wydrukuj tę stronę
środa, 30 wrzesień 2020 16:47

Modelowanie sylwetki w gabinecie medycyny estetycznej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Modelowanie sylwetk Modelowanie sylwetk

W dzisiejszym świecie, w którym kult piękna jest bardzo silny, coraz więcej osób zaczyna korzystać z usług świadczonych przez gabinety medycyny estetycznej. Lifting skóry twarzy, usuwanie blizn, botoks to tylko kilka z popularnych procedur oferowanych przez specjalistów z tej dziedziny. Nasze ciało to jednak nie tylko twarz. Czy da się zmienić także naszą ogólną aparycję? Z odpowiedzią ruszają specjaliści wykonujący tzw. modelowanie sylwetki.

 

Modelowanie sylwetki

Można pomyśleć, że najlepszą drogą do poprawy sylwetki będą ćwiczenia fizyczne i dieta dostosowana do naszego zapotrzebowania energetycznego. O ile rzeczywiście jest to świetny sposób na obniżenie masy ciała i ogólną poprawę naszego zdrowia, to działanie tego typu nie zawsze pozwoli na uzyskanie tego, na czym najbardziej nam zależy. Nie mamy na przykład gwarancji, że utrata 10 kg wagi pozwoli na osiągnięcie upragnionego obwodu ud. Może się też okazać, że po zrzuceniu kilku kilogramów nadal daleko nam do obranego celu, a redukcja tkanki tłuszczowej nastąpiła przykładowo głównie w obrębie brzucha. Sposób ułożenia tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele jest bowiem kwestią genetyczną. W takich przypadkach warto pomyśleć, więc o zabiegach modelowania sylwetki.

Przebieg i bezpieczeństwo zabiegów

Po tym wstępie może się wydawać, że techniki zwalczania nadmiernej tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej w problematycznych miejscach, są bardzo inwazyjne (wymagają m.in. użycia skalpela). Tymczasem chirurgia nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Do najbardziej zaawansowanych technologicznie zabiegów należą te z wykorzystaniem fal radiowych i ultradźwięków (np. Accent Prime). Redukcja tkanki tłuszczowej na brzuchu lub w obrębie podbródka w tym przypadku osiągana jest poprzez mobilizację metabolizmu komórek tłuszczowych. Metoda ta nie wymaga szczególnego przygotowania, a proces spalania tłuszczu rozpoczyna się bezpośrednio po jej zastosowaniu. W trakcie trwania takiego zabiegu jedyny dyskomfort może być związany z ciepłem generowanym przez głowicę urządzenia. Podobną metodę stanowi Thermage®, czyli lifting termiczny bazujący na podgrzewaniu głębokich warstw skóry głównie w okolicach ud i brzucha. Z kolei urządzenia wykorzystujące falę akustyczną (Storz Medical®) umożliwiają zmianę metabolizmu regionów ciała ze złogami tkanki tłuszczowej. Uwolnione kwasy tłuszczowe podlegają absorbcji przez organizm, co prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej, a nawet cellulitu. ICOONE® jest metodą bardzo zbliżoną, ale zamiast fali akustycznej wykorzystuje mechaniczny masaż próżniowy. Umożliwia on osiąganie wymarzonych efektów nie tylko na ciele, ale także na twarzy. Jego głównym zastosowaniem jest redukcja cellulitu.

Co, jeśli metody nieinwazyjne nie dają efektów?

Jeśli mało inwazyjne zabiegi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, jedyną możliwą alternatywą nie jest jedynie skomplikowana, inwazyjna operacja. Nowoczesną i skuteczną metodą usuwania tłuszczu jest bowiem liposukcja laserowa. Zastosowanie dwóch wiązek świetlnych o różnej długości pozwala na usunięcie tkanki tłuszczowej w wybranym miejscu. Występuje tutaj również dodatkowy efekt w postaci termoliftingu, czyli ujędrnienia skóry – skrócenie włókien kolagenu, a więc białka będącego „sprężynką” odpowiedzialną za elastyczność tkanek. Zabieg wykonuje się po miejscowym znieczuleniu skóry i tkanki podskórnej. Warto dodać, że nie pozostawia on blizn czy zasinienia. Wadą liposukcji laserowej są natomiast ograniczenia odnośnie stanu zdrowia. Nie może ona być przeprowadzona m.in. u osób z nieleczoną cukrzycą i nieleczonymi chorobami sercowo-naczyniowymi. Ciężkie zaburzenia czynności narządów, takie jak niewydolność wątroby i nerek także są istotnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia takiej procedury.

Liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej doprowadziły do ogromnego postępu w dziedzinie modelowania wyglądu twarzy i całego ciała. Czasy, w których modelowanie sylwetki wymagało ingerencji chirurgicznej, dawno przeminęły. Współcześnie bezpośrednio po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków, gdyż okres rekonwalescencji nie jest wymagany, a skutki uboczne w zasadzie nie występują.