Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 21 grudzień 2020 13:56

Oprawy sufitowe LED

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
oprawy sufitowe LED oprawy sufitowe LED

Jakie oświetlenie LED wybrać? Jakie oprawy LED? Jakie oprawy sufitowe LED?


Zacznijmy od klasycznych natynkowych źródeł światła.

To najbardziej popularny rodzaj oświetlenia. Prawie wszędzie je znajdziemy. Standardowo takie źródła mają wysokość czy długość 15–40 cm. Mnóstwo tu ciekawych, a niekiedy i pięknych modeli. Np. plafony ze zintegrowanym źródłem światła LED. Są często ponadczasowe i można je dobrać tak do nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeń. Znakomicie nadają się do sypialni, łazienek czy kuchni. Są niezawodne dzięki prostej konstrukcji. Zazwyczaj potrzeba przy nich dodatkowego źródła światła. Dalej są oprawy wpuszczane. Szczyt swojej świetności mają już za sobą. Był to koniec XX wieku, lata 80. Takie oprawy wpuszczane montowane są tak, aby były równo z linią sufitu. Instalowane są w salonach, kuchniach, łazienkach, przedpokojach.  Są fajne, jeśli ktoś lubi czystość formy. Nadają się do nowoczesnych minimalistycznych aranżacji, bo na pewno nie narzucają się formą.

Trzeba tu zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Szczególnie jeśli montuje się je w pomieszczeniach drewnianych, np. na poddaszach. Muszą być to więc produkty najwyższej jakości.

Lampy wiszące

Na przełomie wieków wróciły do łask, zastępując wzmiankowane oprawy wpuszczane. Są funkcjonalne, praktyczne. Dzięki nim można zmniejszyć odległość do źródła światła. Można też połączyć w zasadzie wszystko ze wszystkim. Np. nowoczesny minimalizm z ponadczasową elegancją. Lampy wiszące nie wyczerpały swego potencjału.

Można zainstalować je nad wysepką w kuchni, w salonach.

Dokładnie oświetlają daną powierzchnię. Jest to i praktyczne, i estetyczne, jeśli chcemy podkreślić jakiś element.

Są co prawda powszechne, ale można przecież znaleźć wiele oryginalnych modeli.
Żyrandole.

Na szczęście żyrandolem jest każda wisząca lampa, posiadająca dużą liczbę ledów. Nie musi być to więc żyrandol pałacowy. Nadają się do dużych pomieszczeń, bo wymagają przestrzeni.
Instalujemy oczywiście w jadalni i salonie.

Bardzo praktyczna jest możliwość regulacji wysokości.

Oświetlenie szynowe.

Czasem są jedynym rozwiązaniem w miejscach, gdzie nie ma możliwości umieszczenia innego źródła światła. Montowane na metalowej szynie, będącej częścią designu. Oprawy można swobodnie przemieszczać, aby skierować światło w dowolny punkt.
Najczęściej instalowane w kuchniach, łazienkach, pracowniach.
Są funkcjonalne i praktyczne.
Warto zastosować szyny, jako element designu.

Mamy jeszcze tuby LED.

To uniwersalne źródło światła. Możemy je instalować pojedynczo lub w grupie. Są świetne w przypadku oddzielania światłem np. kuchni otwartej, od salonu. Sprawdzają się też w korytarzu czy łazience.  Powinny mieć regulację kąta padania światła. Oczywiście w przypadku instalacji w łazience muszą być wodoodporne. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Rozświetl ledami swój dom. Twórz nowe aranżacje.